Cała Polska czyta dzieciom w CTL w Osinach

Cała Polska czyta dzieciom

W dniu 06.04.2017 w Centrum Twórczości Ludowej odbyło sie spotkanie w ramach akcji ” Cała Polska czyta dzieciom”. Ta kampania społeczna została zainicjowana w czerwcu 2001 roku przez fundację ” ABCXXI – Cała Polska Czyta dzieciom”|. Ma ona na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom, poniewaz jest to najprostsza, najtańsza a zarazem bardzo efektywna metoda wspomagająca wszechstronny rozwój naszych najmłodszych.

         Z tej okazji nasza placówkę odwiedzili najmłodsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Osinach oraz ze Szkoły podstawowej w Trębowcu wraz z nauczycielami.
Tego dnia dzieci mogły obejrzeć dwa przedstawienia. Pierwsze pt. ” Czerwony Kapturek” w wersji na ludowo przygotowane przez Iwonę Seweryn  oraz ” Witaj Wiosno” przygotowane przez panią Ewę Nowak.
Były również bajki czytane przez specjalnych lektorów 🙂 Jako pierwsza lektorem była pani dyrektor SP w Osinach Zofia Siwiec która czytała bajkę ” O szelmostwach Lisa Witalisa”. Następnie młodszy aspirant Bernadeta Celary z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach czytała ” O przysmakach smoka wawelskiego”. Pan wójt Mirosław Seweryn przeczytał legendę o założycielach naszego państwa czyli ” O Lechu, Czechu i Rusie” a pani pielęgniarka szkolna Regina Seweryn przypomniała legendę o królu Popielu co go zjadły myszy. Kolejnym lektorem była pani dyrektor SP w Trębowcu Krystyna Tomkowska, która wystąpiła z wierszem ” Wiosenne Porządki” Jana Brzechwy. Przedstawiciel OSP w Osinach Jarosław Dudek przeczytał utwór ” Pali Się” – jak to na strażaka przystało.
  Lektorem w tym dniu była również przewodnicząca Rady Gminy Mirzec pani Agnieszka Idzik- Napiórkowska, która przygotowała utwór o tym jak to lato szło. Ostatnim lektorem była pani dyrektor Biblioteki i Ośrodka Kultury Gminy Mirzec pani Dorota Tomaszewska. Pani dyrektor przeczytała wiersz Jana Brzechwy pt. ” Koziołeczek”.
  Po wysłuchaniu bajek uczniowie udali się na słodki  poczęstunek.
Po przerwie przedstawiciele policji ( mł. asp. Marcin Markowski oraz mł. asp. Bernadeta Celary) rozmawiali z dziećmi na temat bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym a także uczulali na wszelkie niebezpieczeństwa na jakie maluchy mogą być narażone, a których mogą uniknąć zachowując zdrowy rozsądek.
tekst: Iwona Seweryn
foto: Justyna Swat