„Godki Świętokrzyskie i inne utwory”

Jest nam bardzo miło poinformować, że dzięki wspólnym działaniom Biblioteki i Ośrodka Kultury Gminy Mirzec oraz Osińskiego Stowarzyszenia Pasjonatów Rękodzieła „Kuźnia Arcydzieł” w tym roku została wydana książka pod tytułem „Godki Świętokrzyskie i inne utwory”, naszej rodzimej artystki Ireny Zakrzewskiej.

Jak mówi sama autorka „Powstanie takiej książki było od zawsze moim wielkim marzeniem. Przez wiele lat pisałam wiersze, opowiadania, godki licząc po cichu, że kiedyś ujrzą one światło dzienne. Folklorem i kulturą ludową interesuję się od dziecka. Jestem miłośniczką polskiej wsi, dlatego cały jej obraz odzwierciedlam w moich wierszach, które są projekcją zarówno dzisiejszych czasów jak również czasów mojego dzieciństwa, do których wracam z wielkim sentyment”.

Książka pani Ireny Zakrzewskiej została wydana dzięki funduszom Powiatu Starachowickiego pozyskanym przez Stowarzyszenie „Kuźnia Arcydzieł” w ramach realizacji zadania pt. „Wspieranie inicjatyw oraz przedsięwzięć artystycznych promujących powiat starachowicki w tym organizacja konkursów dla dzieci i młodzieży” w kwocie 3000 zł. Redakcję i opracowanie tekstu oraz oprawę graficzną książki przygotowali pracownicy BIOK. Zawiera ona utwory mocno związane z tematyką wsi oraz gminy Mirzec. Duża część z nich jest pisana gwarą ludową jaką posługiwali się dawniej mieszkańcy naszego regionu. Dzięki tej pozycji możemy również dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia sołectwa Osiny.

Autorka chciałaby serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomogli wydać jej utwory. „ Dziękuję Panu Wójtowi Mirosławowi Sewerynowi za okazaną pomoc oraz wsparcie. Dziękuję Dyrektor BiOK Pani Dorocie Tomaszewskiej za pomoc oraz nadzór w wydaniu niniejszej książki. Dziękuję moim koleżankom z KGW „Osinianki” i Stowarzyszenia „Kuźnia Arcydzieł” za to, że zawsze mogę na nich liczyć”.

Książkę Ireny Zakrzewskiej „Godki Świętokrzyskie i inne utwory” można wypożyczać w Bibliotece Publicznej w Mircu oraz filiach w Osinach, Gadce i Małyszynie. Dodatkowo dla wszystkich czytelników naszych bibliotek, którzy w okresie świątecznym odwiedzą nasze placówki będą dostępne darmowe egzemplarze książki pani Ireny z jej dedykacją (ilość egzemplarzy ograniczona).

Irena Zakrzewska urodziła się i mieszka w Osinach. Należy do Koła Gospodyń Wiejskich „Osinianki” i Stowarzyszenia „Kuźnia Arcydzieł”. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień w konkursach o tematyce ludowej. Kilkukrotnie nagradzana na Ogólnopolskim Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej ( III miejsce w roku, I miejsce w roku 2017 i wyróżnienie w 2019)

W imieniu autorki zapraszamy do zapoznania się z jej twórczością oraz do obejrzenia spotkania online na fanpage Biblioteki i Ośrodka Kultury Gminy Mirzec oraz stronie internetowej www.biok-mirzec.pl i stronie internetowej gminy Mirzec z panią Ireną podczas którego autorka będzie czytała fragmenty swoich utworów.