W Centrum Twórczości Ludowej w Osinach było już wiele wystaw, ale takiej jeszcze nie było. Goszczą tam teraz „Prywaciarze”, którzy pokazywani są na zdjęciach i przedstawiani przez produkowane przez siebie przedmioty. A w tle absurdy z rzeczywistości PRL.
Fotografia zbitej na gruzowisku Warszawy z desek szopy z odręcznymi napisami „penicure, manicure” i talon na … zastępczy papier toaletowy. Zdjęcie mężczyzny ostrzącego na podwórku noże, a na stoliku maszynka do napełniana długopisowych wkładów. To przykłady z wielu tablic i eksponatów, które można zobaczyć w Centrum Twórczości Ludowej w Osinach na wystawie „Prywaciarze – początki polskiej mikroprzedsiębiorczości”. Pojawiły się zdjęcia i przedmioty rodem z PRL. PRL – bowiem przygotowana przez Akademię Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości dr Bogusława Federa wystawa wprowadza właśnie w klimaty tamtych lat. Czasami ponure, a nawet przerażające, niekiedy humorystyczne a wielokroć – absurdalne. Na 24 fotograficznych tablicach ukazywane są na niej losy kupców, rzemieślników, drobnych przedsiębiorców, zwanych pogardliwie przez władze PRL „prywaciarzami” i przez te władze tępione, gnębione i zwalczane. Ludzi, który pomimo tego nie poddawali się szykanom ze strony władz. A jakie to były szykany informują tablice tekstowe.
Wernisaż wystawy w Osinach miał miejsce 30 października. Po krótkim wprowadzeniu historycznym ze strony kuratora, przyszła pora na oglądanie zbiorów. Zainteresowanie uczestników wzbudzały nie tylko fotografie i informacje, ale także prezentowane eksponaty, m.in. maszynka do napełniania długopisowych wkładów matryca do produkcji landrynek, wyposażenie salonu fryzjerskiego z tajemniczym „kociołkiem”, który najczęściej kojarzono z urządzeniem do produkcji…bimbru. Pocztówki dźwiękowe porównywano do MP 3, a stare radia czy gramofon – do cyfrowych odtwarzaczy. Panie chętnie oglądały dawny żurnal mody ze zdziwieniem stwierdzając, że w modzie właściwie nic się nie zmieniło, czego nie dało się powiedzieć oglądając magazyn motoryzacyjny „Motor”. A dodatkową atrakcję stanowiła możliwość odbijania pamiątkowej pieczęci.
Była też jeszcze jedna niespodzianka – degustacja wspaniałych, słodkich wypieków.
Wystawę “Prywaciarze – początki polskiej mikro przedsiębiorczości” przygotowała Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości dr Bogusława Federa z Grodziska Mazowieckiego. Jej celem jest promocja przedsiębiorczości, zmiana wizerunku mikro przedsiębiorcy, a także ukazanie barier z jakimi spotykali się i nadal spotykają osoby, prowadzące mikro firmy. Inauguracja wystawy miała miejsce w lipcu 2012 roku w Senacie RP na specjalnym posiedzeniu Komisji Gospodarki Senatu RP, przy okazji prezentacji przez Akademię Liderów wyników badania sytuacji mikro firm w Polsce.
Wystawa będzie czynna w Osinach do 8 listopada. Wstęp wolny.
Tekst i zdjęcia: Piotr Kutkowski