Wystawa filatelistyczna “Znaczki moją pasją”

Wystawa filatelistyczna

W dniu  10 kwietnia 2017r. w Domu Kultury w Mircu odbyło się otwarcie I  Wystawy Filatelistycznej pt.: „ Znaczki  moją pasją”. Na to wydarzenie przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Mirzec  Mirosław Seweryn, Przewodnicząca Rady Gminy Agnieszka Idzik- Napiórkowska, Radni i Sołtysi Gminy,  Prezes Zarządu Okręgu Polskiego Związku Filatelistów Pan Włodzimierz Seliga z filatelistami Panią  Haliną Synowiec- Bielicką i Panem Janem Tworskim oraz członkowie  Koła Filatelistycznego „ Klaserek Ali” wraz z rodzicami  i opiekunami.

Wystawę Filatelistyczną otworzyła Dyrektor Biblioteki i Ośrodka Kultury Gminy Mirzec Dorota Tomaszewska,  która powitała  przybyłych gości. Opowiedziała o działalności i osiągnięciach członków koła filatelistycznego, którzy zdobywają złote i srebrne medale na wystawach okręgowych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Dzieci i młodzież biorą udział w licznych konkursach o tematyce filatelistycznej, w których proj

ktują  znaczki, karty pocztowe, koperty, piszą prace literackie a także rozwiązują rebusy i krzyżówki. Po przemówieniu Dyrekcji  głos zabrał  Wójt  Gminy Mirzec Mirosław Seweryn, który serdecznie podziękował pani Ali Bonio za trud i zaangażowanie, które wkłada w prowadzenie koła. Prezes Filatelistów Włodzimierz Seliga podziękował za zaproszenie na wystawę, doceniając dotychczasowe osiągnięcia członków koła filatelistycznego. Był mile zaskoczony ilością eksponatów.  Na ręce  pani dyrektor oraz pracowników BiOK złożył podziękowania. Członkom koła wręczył cenne walory filatelistyczne.

Uczestnicy wystawy mogli podziwiać wielkość zbiorów, różnorodność tematyczną wyeksponowanych zbiorów, zdobyte przez młodych filatelistów medale i puchary. W dalszej części głos zabrały członkinie koła Aleksandra i Julia Barszcz. Aleksandra przedstawiła rys historyczny filatelistyki, opowiedziała o pierwszym polskim znaczku, o pierwszej polskiej kolekcji filatelistycznej,  o tym jak filatelistyka w kraju i na świecie zdobyła popularność. Podała ciekawostkę,  że za 1 milion dolarów sprzedany został pierwszy unikatowy zbiór polskich znaczków  pt.: „Polska Nr 1” . Następnie Julia wyrecytowała wiersz pt.: „Moje kochane znaczki” autorstwa Pani Ali Bonio.

Poniedziałkowe popołudnie upłynęło w miłej i radosnej atmosferze przy podziwianiu eksponatów filatelistycznych naszych członków koła filatelistycznego. Został poruszony temat szerszego wyeksponowania wystawy w innych częściach gminy.

Wystawa Filatelistyczna dostępna będzie dla mieszkańców do  28 kwietnia 2017 roku w budynku Domu Kultury w Mircu. Serdecznie wszystkich zachęcamy do odwiedzenia BiOK.

 

 

Tekst: Aleksandra Krakowiak
Foto: Aleksandra Krakowiak, Anna Piątek